LECZENIE ZĘBÓW MLECZNYCH

Stomatologia dziecięca, lub też wieku rozwojowego dba o zęby najmłodszych pacjentów starając się zdiagnozować rodzaj problemu i zapobiec rozwojowi dalszych zmian próchniczych w uzębieniu dziecka.
W zębach niedojrzałych, głównie mlecznych proces próchnicowy zachodzi znacznie szybciej niż w zębach rozwiniętych. U osób młodych szkliwo jest jeszcze słabo zmineralizowne. Próchnica ma przestrzeń do działania w szerokich kanalikach zębinowych dziecka. Istnieją oczywiście różne rodzaje próchnicy. Próchnica butelkowa na przykład, powstaje zazwyczaj wtedy, gdy dziecko ssie smoczek lub butelkę ze słodkim napojem lub syropem.
W celu skutecznego leczenia stomatologicznego dzieci stosuje się wizyty adaptacyjne, mające na celu przygotowanie dziecka na wizytę u dentysty by oszczędzić sobie nieprzyjemnych doświadczeń. Dziecko ma też na przykład możliwość zdecydowania o kolorze wypełnienia, tzw. „plomby”, a kolory są różne, tak jak i smaki żelów znieczulających przed znieczuleniem igłą.
Profesjonalni lekarze stomatolodzy są zazwyczaj przeszkoleni do pracy z dziećmi. Gabinety, w których przyjmowani są najmłodsi pacjenci to ciepłe, pogodne pomieszczenia z dobrą atmosferą i bogatym, kolorowym wystrojem.