Stomatologia dziecięca


Jednym z ważnych dla naszych dzieci zabiegów jest fluoryzacja zębów. Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie zębów. Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów dziecka i sprawia, że stają się one bardziej odporne na bakterie powodujące próchnicę.

Stomatologia dziecięca

Jednym z ważnych dla naszych dzieci zabiegów jest fluoryzacja zębów. Jest to zabieg profilaktyczny mający na celu wzmocnienie zębów. Fluor wbudowuje się w szkliwo zębów dziecka i sprawia, że stają się one bardziej odporne na bakterie powodujące próchnicę.

Innym zabiegiem profilaktycznym jest lakowanie. Celem tego zabiegu jest ochrona bruzd zębów przed próchnicą. Lakowanie wykonuje się zwykle w zębach bocznych gdzie bruzdy są głębsze. Polega ono na wypełnieniu bruzd odpowiednim materiałem. Zabieg najlepiej wykonać zaraz po wyrznięciu się pierwszych stałych zębów trzonowych. Lakowanie musi być ponadto wykonane na zębach zdrowych gdyż pokrycie lakiem zęba z próchnicą doprowadziłoby do groźnych powikłań.

Oczywiście należy pamiętać, że równie ważne co zęby stałe są także zęby mleczne. Bardzo często od stanu zdrowia mleczaków zależy zdrowie zębów stałych. Leczenie zębów mlecznych jest o tyle istotne, że atakująca je próchnica może w późniejszym czasie przenieść się na zęby stałe. Należy pamiętać również, że usunięcie zbyt wcześnie zęba mlecznego może mieć niekorzystny wpływ na zgryz dziecka.

Aby lepiej zadbać o stan zdrowia jamy ustnej naszych dzieci powinniśmy również zwracać baczną uwagę na to co jedzą. Ważne by dieta była zróżnicowana oraz wyważona. Dzięki temu zęby oraz dziąsła nie będą tak bardzo narażone na choroby. Istotne jest również nie nadużywanie słodyczy.